Nová ministerka školstva Lubyová sa politického tlaku nebojí. Danko ma riadiť nebude!

13. septembra 2017, 10:35
Tip redakcii

Nebude to mať ľahké! Martina Lubyová je už oficiálne v ministerskom kresle. Je odhodlaná riešiť eurofondy a popasovať sa aj s regionálnym školstvom. Dokáže však odolať politickým vplyvom?

Autor: Tony Štefunko

Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval novú ministerku školstva Martinu Lubyovú. Mnohí sa v súvislosti s jej nomináciou obávajú najmä toho, či dokáže odolávať politickým vplyvom. Bude Dankovou figúrkou?

Po slávnostnom sľube nová šéfka rezortu priblížila, ako sa stala nominantkou SNS. "Nie som členkou SNS, nikdy som nebola politicky organizovaná." So stranou ju spája národné cítenie. Pol života totiž prežila v zahraničí, kde žala jeden úspech za druhým. Na Slovensko sa ale vrátila. "Je to krásna krajina, kde sa oplatí žiť a pracovať." Keď jej predseda parlamentu Andrej Danko ponúkol ministerskú stoličku, neváhala: "Priznám sa, že ma veľmi prehovárať nemusel." Toho, že by ju riadil šéf SNS sa nebojí. "Ja som sa s pánom Dankom niekoľkokrát veľmi dôkladne rozprávala. On sa sám vyjadril, že ma riadiť nebude. Mám voľnú ruku na uplatnenie reforiem,"  uviedla Lubyová. 

Predstavila aj svoje najbližšie kroky v novej funkcii. Je si vedomá, že tento post je výzvou. "Situácia je vážna, až krízová," povedala v úvode Lubyová . "V prvom rade by som sa chcela zamerať na program Učiace sa Slovensko." Ten je momentálne rozpracovaný a predložený. V pláne má stretnúť sa s tvorcami tohto programu, prekonzultovať ho a vytvoriť akčný plán. „Akčný plán bude akýmsi nástrojom na vybratie tých prioritných oblastí, ktoré sú najdôležitejšie a ktoré sú už konsenzuálne odkonzultované s tými komunitami, ktorých sa týka." 

Kiskove perly v účtovníctve. Neuveríte, čo všetko potreboval na kampaň!

FOTO Minister Žiga nevedel odolať. V parlamente by mu za toto hrozil trest!​

Ďalšou dôležitou oblasťou je veda a výskum. V súvislosti s vyšetrovaním kauzy eurofondov sa vyjadrovať nechcela. Prisľúbila však, že až bude mať výsledky šetrenia, predloží ich. Momentálne by sa chcela zamerať na kontakt s Bruselom.  „Ísť do Bruselu, možno už budúci týždeň, stretnúť sa tam s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie týchto prostriedkov,“ uviedla. Venovať sa chce aj platom učiteľov a zamestnancov v školstve. Prioritou je pre ňu aj šport a regionálne školstvo. 

Kiska si vyrobil dobrý trapas. Stačila na to táto jediná fotka

 Politici ukázali, koľko vlani zarobili. Z týchto súm vás porazí

Lubyová doteraz pôsobila ako riaditeľka Prognostického ústavu SAV. Na horúcej stoličke vystriedala Petra Plavčana (nominant SNS), ktorý po kritike prerozdeľovania eurofondov na výskum a inovácie a výzve premiéra odstúpil posledný augustový deň. 

 
Autor: Michaela Barnová 
 
Aplikácie 7 plus