Vláda sa svorne pustila do Kisku: Pán prezident, nie sme spokojní!

13. septembra 2017, 15:35
Tip redakcii

Členov vlády neuspokojilo celkom vysvetlenie prezidenta SR Andreja Kisku, ktoré ponúkol ohľadom daňovej kontroly a policajného vyšetrovania v rodinnej firme Kiska Travel Agency (KTAG). Viacerí ministri to skonštatovali dnes po zasadnutí vlády.

Andrej Kiska čin oľutoval a dane doplatil.

Andrej Kiska čin oľutoval a dane doplatil.

Autor: Matej Jankovič

Minister financií Peter Kažimír

"Stále si myslím, že finančná správa vtedy robila to, čo mala robiť aj z hľadiska záverov, aj trvania na svojich záveroch,“ reagoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). "Samozrejme daňovník mal možnosť sa odvolať, brániť sa na súde, robia tak stovky, tisícky daňovníkov," poznamenal. Kažimír pritom nemá pocit, že daňové doklady týkajúce sa Kiskovej firmy unikli z finančnej správy.

Minister hospodárstva Peter Žiga

"Nie som úplne hlboko vnorený do tejto problematiky. Keď som to tak zbežne počúval, tak pán prezident ma presvedčil tak na 50 percent," reagoval. Uznáva Kiskov argument, že podnikatelia majú často iný názor ako daňové úrady na uznávanie nákladov. 

Minister kultúry Marek Maďarič

Podľa Maďariča (Smer-SD) by mala hlava štátu prípad vysvetliť viac. "Asi sa to nedá úplne zľahčiť, že také veci sa bežne dejú v podnikateľskej sfére. Je to na ňom, či sa cíti na ďalšie vysvetľovanie," skonštatoval. Poukázal však na to, že v kontexte morálnych apelov zo strany Kisku na iné prípady účinnej ľútosti by si to asi zaslúžilo ešte niečo navyše.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker

"Z toho, čo som čítal, ja som tam daňový problém až tak samotný nevidel. Vnímal som tam možno nejaký rozpor so zákonom o voľbách a musí to pán prezident vysvetliť," povedal Drucker po rokovaní vlády. Verí, že každý má právo na vysvetlenie situácie.

Minister životného prostredia László Sólymos

"Ja som bol podnikateľ a podnikatelia majú niekedy iný názor na to, čo má ísť do daňového priznania," uznáva Sólymos. "V každom prípade, keď ide o kampaň, tak to sú veľmi citlivé záležitosti. Treba tam byť skôr viac opatrný ako pri bežnom podnikaní," doplnil šéf envirorezortu.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská

Šefka rezortu spravodlivosti chce diskutovať, či by sa nemala zmeniť súčasná úprava účinnej ľútosti, ktorú využil aj prezident. „Je to téma, ktorá je hodná debaty, že či to nie je úprava, ktorá motivuje špekulovať, pretože sa dá vyhnúť trestu,“ vysvetlila s tým, že takýto zásah si však vyžaduje širšiu politickú podporu. Ona sama by sa zmene nebránila.

Do čoho je Kiska namočený?


Viaceré médiá mali dostať do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27 000 eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane.

Čo je inštitút účinnej ľútosti?

Trestný zákon umožňuje počas vyšetrovania daňových podvodov podozrivému uznať vinu, rozdiel na daniach doplatiť a vyhnúť sa tak trestnému stíhaniu. Kontoverzná úprava sa do zákona dostala v roku 2013, počas jednofarebnej vlády Smeru-SD.

 
Autor: rj, tasr 
 
Aplikácie 7 plus